אודות מערכת ההליכה של אפוס (אפוסתרפיה)

מבט מהצד על מערכת ההליכה של אפוסתרפיה
מבט מהצד על מערכת ההליכה של אפוסתרפיה

 

מערכת ההליכה של אפוס היא פרי פיתוח של מחקר רפואי ארוך. ד"ר עמית מור, רופא שהשתלם ברפואת ספורט, וד"ר אבי אלבז, אורתופד שהשתלם אף הוא ברפואת ספורט, בדקו במשך שבע שנים את תפיסת המרחב המפרקית.

הכל התחיל במקרה. "בשנת 95', כשעוד היינו סטודנטים, אבי ואני התעניינו באופן שבו הכתף מייצבת את עצמה", מספר ד"ר מור, "אבל כמעט לא מצאנו מחקרים בנושא בספרות הרפואית, לעומת אינספור מאמרים ומחקרים על הברך, הקרסול, הגב והירך". רוב המחקרים, לדבריו, בדקו את משמעות האימון והתרגול של האיברים האלה אחרי שנפגעו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

"השליטה העצבית והשרירית באותם מפרקים נבדקה לאורך ולרוחב, אבל חסר היה מחקר על השיקום שלהם", אומר ד"ר מור, "ואז הבנו שאנחנו בעצם מחפשים סימולציה. אנחנו מבקשים לראות איך אימון פונקציונלי, שמדמה את פעילותו התקינה של השלד, מועיל כשיש בעיה במפרקים. כבר אז רצינו למצוא טיפול שיעזור לחולה לבצע את הפעולות הטבעיות היומיומיות שהוא עושה במפרקיו".

במשך שנים של ניסוי וטעייה יצרו השניים את אפוס – מכשיר שמבוסס על התערבות חיצונית ביו-מכנית בכל שלבי הדריכה של האדם. ד"ר מור: "שתי יחידות ביו-מכניות ממוקמות בנעל מיוחדת תחת כל כף רגל. המיקום של כל יחידה נמצא בדיוק בנקודות נשיאת המשקל האסטרטגיות של המטופל. ההתערבות הביו-מכנית הזו משנה, בדומה לפיזיותרפיה, את הכיוון ואת העוצמה של הכוחות שפועלים על המפרקים, ובכך מושגים כמה דברים חשובים במקביל: הסטת העומס מהמפרק הפגוע, הפחתת הכאבים, שיפור התפקוד – כמו הליכה, טיפוס, עלייה וירידה במדרגות ומעבר מתנוחה לתנוחה – שיפור היציבה ואסטרטגיית התנועה הכללית של המטופל ועוד".

מבדק הליכה ממוחשב במרכז אפוס – המחשה

מבדק הליכה ממוחשב במרכז אפוס
מבדק הליכה ממוחשב במרכז אפוס

 

אחרי שסיימו לפתח את המכשיר, שלחו אותו שני הרופאים לבדיקה מחקרית. "פנינו לפרופ' נחום הלפרין, מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים אסף הרופא, וביקשנו שינסה את ערכת האפוס על מטופלים", מספר ד"ר מור. "הוא נענה לאתגר, ובמהלך המחקר כפול הסמויות (שבו משווים קבוצת מחקר מול קבוצת ביקורת) בדק את תגובותיהם של 31 מטופלים מול קבוצת ביקורת שמנתה 30 מטופלים. הנבדקים בקבוצה אחת הרכיבו את כל הערכה, ואילו בקבוצה השנייה השתמשו בנעליים בלי היחידות הביו-מכניות.

"הממצאים היו שבקרב משתתפי הקבוצה הראשונה פחת הכאב ב-80% לעומת קבוצת הביקורת, ויכולת התפקוד שלהם – עלייה וירידה במדרגות, הליכה וכדומה – השתפרה במידה משמעותית. הבנו שגם טווח התנועה במפרק הפגוע השתפר".

מרוצים מהתוצאות שהשיגה הערכה, מיהרו מפתחיה לרשום אותה כפטנט. לפני כשנתיים אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) את המכשיר לשימוש. המערכת מיועדת לטיפול בפגיעות בתחום האורתופדי והנוירולוגי. באמצעותה משתקמים ממחלת שחיקת הסחוסים (אוסטאוארתריטיס), מחלה שפוגעת ב-65% מהאוכלוסייה מעל גיל 60.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

אחרי שערכת האפוס הוכיחה את עצמה, לדברי יזמיה, התוויית הטיפול בה הורחבה אל מעבר לפגיעות ברך. ד"ר מור: "האפוס נמצא יעיל גם בטיפול בפריצת דיסק ובכאבי גב, בשיקום נפגעי תאונות דרכים, בשיקום אחרי ניתוחים להחלפת מפרקים, בשברים בקרסול וכן באנשים שעברו אירוע מוחי, בחולי פרקינסון ובחולי טרשת נפוצה".

הרפידות הביו-מכאניות של אפוסתרפיה – מבט מלמטה

הרפידות הביו-מכאניות של אפוסתרפיה - מבט מלמטה
הרפידות הביו-מכאניות של אפוסתרפיה – מבט מלמטה

כתבת ערוץ 1 על אפוסתרפיה

איך אדע האם טיפול בשיטת אפוסתרפיה מתאים לבעיה הספציפית שלי?

בקלות. אתם יכולים לקבל בדיקת ייעוץ והתאמה חינם במרכז אפוסתרפיה. האבחון מתבצע במעבדת הליכה ממוחשבת והוא כולל:

  • מבדק הליכה ממוחשב
  • מילוי שאלונים לגבי מצבכם הרפואי
  • בדיקה קלינית מקיפה על ידי פיזיותרפיסט מומחה
  • התאמה אישית של מערכת אפוסתרפיה במידת הצורך

מעוניינים בבדיקת התאמה חינם?

מלאו את הפרטים שלכם פה ונציג מאפוסתרפיה ייצור אתכם קשר בימים הקרובים.

בואו להבדק על ידי מומחי אפוסתרפיה בחינם עוד היום! הבדיקה אינה כרוכה בעלות כספית ואינה מצריכה כל התחייבות מצידך כך שאין לכם מה להפסיד.

במחקרים רפואיים נמצא כי הטיפול יכול להפחית כאבי ברכיים ולשפר תפקוד אצל אנשים הסובלים מכאבי ברכיים ובעיות ברכיים שונות.

המחקרים הראו שכבר לאחר 8 שבועות של טיפול חלה הפחתה של כ-70% בעוצמת הכאב וכי השיפור נמשך גם לאחר שנה. תוצאות המחקר הראו גם שיפור משמעותי בכאבי ברכיים אפילו בהליכה, בעלייה וירידה במדרגות וקימה מכיסא.

נכון להיום טופלו בהצלחה מעל 40,000 מטופלים באמצעות שיטת אפוסתרפיה לכאבי ברכיים, ביניהם מבוגרים, צעירים, חובבי ספורט וספורטאים מקצועיים שקיבלו את החיים שלהם בחזרה.

היפטרו מכאבי הברכיים שלכם אחת ולתמיד באמצעות טיפול אפוסתרפיה

לקבלת ייעוץ ומבדק הליכה חינם ללא התחייבות מלאו את פרטיכם כאן!

טיפול אפוסתרפיה מסובסד על ידי כל קופות החולים!
טיפול אפוסתרפיה מסובסד על ידי כל קופות החולים!