ארתרוסקופיה לטיפול בברך

ארתרוסקופיה לטיפול בברך
קרדיט לתמונה: Praisaeng / FreeDigitalPhotos.net

 

בעבר, כדי להגיע ולטפל בסהרון היה צורך בניתוח מורכב, במהלכו היו פותחים את הברך, אך לא תמיד ראו היטב את כל המבנים שבתוך המפרק.

שיטת הארתרוסקפיה משלבת החדרת של שני צינורות דקים אחד עם מקור אור ואחד עם עדשה אופטית אל תוך המפרק הפגוע. הטיפול במפרק הפגוע נעשה ע"י מכשור כירורגי יעודי, שמאפשר לבצע טיפולים כירורגיים בפגיעות ובנגעים בתוך המפרק ולא רק להסתכל ולאבחן אותם.

השיטה הומצאה לפני כ-40 שנה ע"י הרופא היפני הנודע ווטנאבי (WATANABE) אשר ערך את הפעולה הכירורגית הראשונה במפרק הברך בשיטת ה"סקופיה". הוא הכניס לברך שני צינורות דקים, האחד עם מקור אור והשני עם עדשה אופטית, שאפשרה להסתכל פנימה אל תוך המפרק. כך באה לעולם השיטה הנקראת כיום "ארתרוסקופיה".

עד סוף שנות ה-70 השתכללה השיטה, ובמקום העינית הוצמדו עדשת מצלמה זעירה ומערכת של סיבים אופטיים, שהעבירו את המראות מתוך המפרק אל מסך טלוויזיה. המלה "ארתרוסקופיה" מקורה מיוונית ופירושה הסתכלות במפרק.

המפרקים השכיחים לטיפול בארתרוסקופיה ברך הינם: ברך (השכיח ביותר), כתף, מרפק, קרסול, שורש כף יד וירך.

הטיפול באמצעות שיטת הארתרוסקופיה מאפשר לרופא לראות טוב יותר מה קורה בתוך המפרק, מאשר בניתוח פתוח. בנוסף גם מהיבט ההחלמה, פעולה ארתרוסקופית עדיפה על כירורגיה 'פתוחה' אשר דורשת חתך גדול וכרוכה במשך ניתוח ארוך יותר והחלמה ממושכת יותר.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

איך מתבצעת ארתרוסקופיה בברך?

הפעולה מתבצעת בהרדמה כללית, אזורית או מקומית בהתאם לסוג הפגיעה. דרך החתך בעור מוכנס הארתרוסקופ ולידו מבוצעים חתכים נוספים לשם הכנסה של מכשור כירורגי יעודי לטיפול בנגעים. לארתרוסקופיה יש שימושים רבים לטיפול בכאבי ברכיים אולי השכיח שבהם הוא טיפול בפגיעה בסהרונים.

היפטרו מכאבי הברכיים שלכם לתמיד באמצעות שיטת אפוסתרפיה. לקבלת יעוץ ומבדק הליכה חינם ללא התחייבות מלאו את פרטיכם כאן!

טיפול במצבים חריפים של קרע במיניסקוס

פגיעה בסהרונים נגרמת בעיקר עקב פגיעות ספורט כמו כדורגל, כדורסל, כדור-יד וסקי, שם מרבית החבלות הנן סיבוביות, אך גם בעיקום של הברך.

הטיפול הוא ניתוחי כי רקמת המניסקוס לא מתאחה וחייבים לכרות את החלקים הקרועים. אם הקרע במניסקוס הינו אחיד ופריפרי, תופרים אותו באופן ארתרוסקופי.

במצבים אלו התוצאות בד"כ טובות מאוד והמנותח חוזר לפעילות רגילה לאחר כחודש.

קרעו עוד על פגיעה במיניסקוסים במאמר הזה

טיפול במצבים כרוניים של קרע במיניסקוס

מדובר בעיקר בתהליכים ניווניים, בהם הסחוס המפרקי (סחוס היאליני) והסחוס המניסקלי (סחוס פיברוטי) נשחקים עם הגיל, עד כדי היווצרות קרע או ריטוש של המניסקוס. הטיפול הארתרוסקופי נקרא "הטרייה" וכרוך בכריתה חלקית של החלק הקרוע במניסקוס, שטיפה רבה של המפרק, כדי להרחיק מתוכו חלקיקים צפים ולדלל את הגורמים המגרים את המפרק.

במצבים אלו התוצאות לא תמיד טובות (רק ב- 70% מהמקרים) ולזמן קצוב בלבד, תלוי בדרגת החומרה של הניוון.
בטיפול בתהליך ניווני חשוב מאוד תיאום הציפיות בין המנתח למנותח, לגבי מידת הצלחת הניתוח וזאת עקב התהליך הניווני התוקף את כל הברך.

תהליך ההחלמה לאחר ארתרוסקופיה בקרעים מניסקליים:

טיפול בשיטת ארתרוסקופיה הינו כמוהו כניתוח אמבולטורי

ניתוח אמבולטורי הינו ניתוח שנעשה ללא אשפוז, כלומר: האדם משוחרר לביתו ביום הניתוח ולא נשאר לאשפוז לילה.

קמים מהניתוח והולכים הביתה לאחר מספר שעות. המנותח יזדקק לתרופות נגד כאבים ומומלץ לשים קרח על המפרק. לאחר כיממה מתחילים להפעיל הדרגתית את המפרק עם תרגילים לחיזוק שרירים. בד"כ, לאחר 10 ימים ניתן לחזור לפעילות רגילה ולפעילות ספורטיבית הדרגתית. בתהליכים ניווניים ההחלמה בד"כ איטית יותר ויכולה להימשך כ- 4 שבועות.

חשוב מאוד לשמור על שרירים חזקים

גם עם הניתוח הכי טוב, אם השרירים סביב הירכיים והברכיים ממשיכים להיות מדולדלים, תוצאת הניתוח לא תהיה אופטימלית. לכן גם חשובה מאוד הפיזיותרפיה וחיזוק השרירים לאחר הניתוח, בעיקר לחיזוק השרירים סביב הירכיים והברכיים. חשוב לשלוט היטב על הברך וזה נעשה רק ע"י שרירים חזקים. חיזוק השרירים, בעיקר במצבים ניווניים, מקטין את קצב ההידרדרות של שחיקת הסחוסים.

טיפול אפוסתרפיה לפני ואחרי הליך ארתרוסקופיה ברך

מבט מהצד על מערכת ההליכה של אפוסתרפיה
מבט מהצד על מערכת ההליכה של אפוסתרפיה

 

אפוסתרפיה היא שיטת טיפול ייחודית שהוכחה מחקרית כיעילה בהפחתת כאבי ברכיים הנגרמים מפציעות שונות ובהחזרת טווחי התנועה של המטופל.

התפקידים העיקריים של מערכת ההליכה של אפוסתרפיה הם להפחית עומסים מהאזור הפגוע ולאמן את המערכת העצבית-שרירית כך שהיא תעבוד בתיאום והתזמון מדויק בפעילויות כגון: הליכה, עליה וירידה במדרגות וכו'.
אם אתם חשים כאבי ברכיים, שיטת אפוסתרפיה יכולה לשפר בצורה משמעותית את הכאבים.

הטיפול מתבצע בזמן הנוח לכם ובמקום הנוח לכם: בבית, בעבודה, במשרד, בטיול עם הכלב, בסידורים ובכל מקום.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

איך אדע האם טיפול בשיטת אפוסתרפיה מתאים לבעיה הספציפית שלי?

בקלות. אתם יכולים לקבל בדיקת ייעוץ והתאמה חינם במרכז אפוסתרפיה. האבחון מתבצע במעבדת הליכה ממוחשבת והוא כולל:

  • מבדק הליכה ממוחשב
  • מילוי שאלונים לגבי מצבכם הרפואי
  • בדיקה קלינית מקיפה על ידי פיזיותרפיסט מומחה
  • התאמה אישית של מערכת אפוסתרפיה במידת הצורך

מעוניינים בבדיקת התאמה חינם?

מלאו את הפרטים שלכם פה ונציג מאפוסתרפיה ייצור אתכם קשר בימים הקרובים.

בואו להבדק על ידי מומחי אפוסתרפיה בחינם עוד היום! הבדיקה אינה כרוכה בעלות כספית ואינה מצריכה כל התחייבות מצידך כך שאין לכם מה להפסיד.

במחקרים רפואיים נמצא כי הטיפול יכול להפחית כאבי ברכיים ולשפר תפקוד אצל אנשים הסובלים מכאבי ברכיים ובעיות ברכיים שונות.

המחקרים הראו שכבר לאחר 8 שבועות של טיפול חלה הפחתה של כ-70% בעוצמת הכאב וכי השיפור נמשך גם לאחר שנה. תוצאות המחקר הראו גם שיפור משמעותי בכאבי ברכיים אפילו בהליכה, בעלייה וירידה במדרגות וקימה מכיסא.

נכון להיום טופלו בהצלחה מעל 40,000 מטופלים באמצעות שיטת אפוסתרפיה לכאבי ברכיים, ביניהם מבוגרים, צעירים, חובבי ספורט וספורטאים מקצועיים שקיבלו את החיים שלהם בחזרה.

היפטרו מכאבי הברכיים שלכם אחת ולתמיד באמצעות טיפול אפוסתרפיה

לקבלת ייעוץ ומבדק הליכה חינם ללא התחייבות מלאו את פרטיכם כאן!

טיפול אפוסתרפיה מסובסד על ידי כל קופות החולים!
טיפול אפוסתרפיה מסובסד על ידי כל קופות החולים!