ניתוח להחלפת מפרק הברך

ניתוח להחלפת מפרק הברך
קרדיט לתמונה: Praisaeng / FreeDigitalPhotos.net

 

הסיבה העיקרית לביצוע ניתוח החלפת ברך היא כאב ברך ממנו סובל החולה. ברך כואבת ולא תפקודית פוגעת באופן ניכר ביכולת לנהל חיים מלאים ופעילים.

ההתקדמות בניתוחים האלו ב-25 השנים האחרונות הפכה את הניתוח להחלפת מפרק הברך לפתרון שכיח וסביר ביותר לקיומם של נזקים בברך.

הסיבות העיקריות לכאב בברך אשר מוביל להחלפת מפרק הברך

ארטריטיס (שינויים ניווניים במפרק) היא הסיבה השכיחה ביותר לביצוע החלפת הברך.

בדרך כלל החולה בוחר בהחלפת מפרק הברך כשהכאבים הופכים לבלתי נסבלים ו/או כשהמחלה בברך מונעת ממנו לחיות חיים פעילים ורגילים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

הסוגים השכיחים של ארטריטיס בברך

שינויים ניוונים/שחיקתיים, הרס הדרגתי של המפרק. עם הזמן הסחוס בברך נהרס, נשבר ונוצרת גם שחיקה של העצם שמתחת לסחוס. שינויים ניוונים/ שחיקתיים מופיעים בלא אירוע טראומטי או תגובה דלקתית.

תמונת המחשה של סחוס תקין לעומת סחוס לא תקין
סחוס תקין לעומת סחוס אצל אנשים עם שחיקת סחוסים

 

שינויים ניוונים בעקבות טראומה, הכוללת שברים, קרעים של הרצועות ו/או של המניסקים בברך. בשל הטראומה נהרס המנגנון המכני של הברך, וכתוצאה מכך, גם הסחוס נהרס עם הזמן.

מחלה ראומטית/ דלקתית של המפרקים. מדובר במחלה דלקתית, בה המערכת החיסונית הטבעית בגוף החולה גורמת לכך שהגוף פוגע בעצמו, לרבות פגיעה בסחוס ובמעטפת הברך.

התוצאה היא, שמפרק הברך נהרס. הרס של העצם, המרכיבה את הברך. במהלך המחלה יש הפרעה באספקת הדם לעצם. התוצאה היא שהעצם נמקה, נשברת ופוגעת במשטח המיצב של הסחוס המפרקי בברך.

המחלה גורמת לכאבים עזים למשך מספר חדשים, שלאחריהם יכולים להופיע שינויים שחיקתיים עקב קריסת העצם.

הסימנים של ארטריטיס בברך

  • כאבי ברכיים המופיעים בזמן הפעילות ואף במנוחה
  • נפיחות בשל הצטברות נוזלים בברך עם החמרה בכאבים בברך בזמן כיפוף הברך
  • קרפיטציות ("חריקות") המופיעים בזמן הנעת הברך, והנגרמות בשל חיכוך בין המשטחים השחוקים של הברך
  • נוקשות והגבלה בתנועה
  • צליעה
  • עיוותים, הנראים כרגלי O או רגלי X. תופעה זו נגרמת בשל שחיקה של הסחוס, בעיקר באחד מהמדורים של הברך

היפטרו מכאבי הברכיים שלכם ללא ניתוחים באמצעות שיטת אפוסתרפיה. לקבלת יעוץ ומבדק הליכה חינם ללא התחייבות מלאו את פרטיכם כאן!

אפשרויות הטיפול בברך הארטריטית

טיפול שמרני בברך

טיפול תרופתי, בנוגדי כאב או בנוגדי דלקת. הזרקת סטרואידים למפרק הברך כדי להפחית את המצב הדלקתי של הברך. הזרקה לברך של חומצה היאלורונית, לשם איזון הנוזלים של הברך ולהורדה של הדלקת באופן זמני. הליכה עם עזרים, כגון מקל הליכה או קביים. שינוי כללי, כגון התעמלות לחיזוק שרירי הירכיים, ירידה במשקל.

אפשרויות טיפול ניתוחי

ארתרוסקופיה, אוסטאוטומיה או החלפה מלאה של מפרק הברך:

ארתרוסקופיה ברך – גישה ניתוחית מינימלית , המתבצעת במסגרת אשפוז יום. בטכניקה זו מתאפשר למנתח להעריך את מידת הנזק של הברך, להוציא גופים חפשיים, לכרות קרעים ניוונים של מניסקוס ולהחליק איזורי סחוס נגועים. גם אם הניתוח אינו מתקן את הנזק לסחוס, מרגישים המטופלים לעיתים קרובות בשיפור משמעותי בכאבים. הפרוצדורה מתאימה בעיקר לחולים הסובלים מכאבי ברכיים עזים, אך הנזק בפועל הוא שינויים שחיקתיים קלים בברך. קראו עוד על ארתרוסקופיה בברך

אוסטאוטומיה – במידה והארטריטיס ממוקד רק לאזור אחד של מפרק הברך, והוא מלווה בשינוי או עיוות של ציר הברך אצל אדם צעיר, מומלץ במקרים המתאימים ביצוע של חתך של העצם בקירוב לברך, ושינוי זווית של העצם עם קיבוע של החתך. לאחר הקיבוע העצם מתאחה חזרה בציר נכון, שמעביר את עיקר העומס לאזור הבריא של הברך בזמן עמידה או הליכה. לציין, כי תקופת ההחלמה מפרוצדורה זו היא ממושכת, ולעיתים קרובות יזדקק המטופל בחלוף השנים לניתוח החלפת הברך.

ניתוח החלפת ברך – ניתוח החלפת ברך מהווה את הפתרון השכיח ביותר. מדובר בניתוח משחזר, כשצידי הברך הנגועים נכרתים והעצמות נעטפות בתותבת המורכב ממתכת ומחומר פלאסטי קשיח. הניתוח מתבצע דרך חתך קדמי של הברך, תוך שימור מרבית הרצועות שסביב הברך.

התותבת מורכבת מ-3 רכיבים: הרכיב של עצם הירך, הרכיב של עצם השוק והפיקה.

רכיב הירך בנוי ממתכת נוקשה מאד וחלקה, המסוגלת לעמוד בעומס כבד. הרכיב של השוק בנוי משני רכיבים, מתכתי ופלאסטי, השומרים על גובה מפרק הברך. המרכיב של הפיקה הוא פלאסטי, מסוג פוליאטילאן.

רכיבים אלה מחוברים לעצמות הירך והשוק בעזרת צמנט ביולוגי. קיימים גם משתלים המורכבים ללא צמנט, והמעודדים צמיחת עצם למשתל, אך הניסיון המצטבר לימד שלאורך זמן משתלים אלו השתחררו ממקומם בתדירות גבוהה יותר.

טיפול אפוסתרפיה כשיקום לפני ואחרי החלפת מפרק הברך

מבט מהצד על מערכת ההליכה של אפוסתרפיה
מבט מהצד על מערכת ההליכה של אפוסתרפיה

 

אפוסתרפיה היא שיטת טיפול ייחודית שהוכחה מחקרית כיעילה בהפחתת כאבי ברכיים הנגרמים מפציעות שונות ובהחזרת טווחי התנועה של המטופל.

התפקידים העיקריים של מערכת ההליכה של אפוסתרפיה הם להפחית עומסים מהאזור הפגוע ולאמן את המערכת העצבית-שרירית כך שהיא תעבוד בתיאום והתזמון מדויק בפעילויות כגון: הליכה, עליה וירידה במדרגות וכו'.

אם אתם חשים כאבי ברכיים, שיטת אפוסתרפיה יכולה לשפר בצורה משמעותית את הכאבים.

הטיפול מתבצע בזמן הנוח לכם ובמקום הנוח לכם: בבית, בעבודה, במשרד, בטיול עם הכלב, בסידורים ובכל מקום.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

איך אדע האם טיפול בשיטת אפוסתרפיה מתאים לבעיה הספציפית שלי?

בקלות. אתם יכולים לקבל בדיקת ייעוץ והתאמה חינם במרכז אפוסתרפיה. האבחון מתבצע במעבדת הליכה ממוחשבת והוא כולל:

  • מבדק הליכה ממוחשב
  • מילוי שאלונים לגבי מצבכם הרפואי
  • בדיקה קלינית מקיפה על ידי פיזיותרפיסט מומחה
  • התאמה אישית של מערכת אפוסתרפיה במידת הצורך

מעוניינים בבדיקת התאמה חינם?

מלאו את הפרטים שלכם פה ונציג מאפוסתרפיה ייצור אתכם קשר בימים הקרובים.

בואו להבדק על ידי מומחי אפוסתרפיה בחינם עוד היום! הבדיקה אינה כרוכה בעלות כספית ואינה מצריכה כל התחייבות מצידך כך שאין לכם מה להפסיד.

במחקרים רפואיים נמצא כי הטיפול יכול להפחית כאבי ברכיים ולשפר תפקוד אצל אנשים הסובלים מכאבי ברכיים ובעיות ברכיים שונות.

המחקרים הראו שכבר לאחר 8 שבועות של טיפול חלה הפחתה של כ-70% בעוצמת הכאב וכי השיפור נמשך גם לאחר שנה. תוצאות המחקר הראו גם שיפור משמעותי בכאבי ברכיים אפילו בהליכה, בעלייה וירידה במדרגות וקימה מכיסא.

נכון להיום טופלו בהצלחה מעל 40,000 מטופלים באמצעות שיטת אפוסתרפיה לכאבי ברכיים, ביניהם מבוגרים, צעירים, חובבי ספורט וספורטאים מקצועיים שקיבלו את החיים שלהם בחזרה.

היפטרו מכאבי הברכיים שלכם אחת ולתמיד באמצעות טיפול אפוסתרפיה

לקבלת ייעוץ ומבדק הליכה חינם ללא התחייבות מלאו את פרטיכם כאן!

טיפול אפוסתרפיה מסובסד על ידי כל קופות החולים!
טיפול אפוסתרפיה מסובסד על ידי כל קופות החולים!