שחזור רצועה צולבת אחורית בברך

שחזור רצועה צולבת אחורית בברך
קרדיט לתמונה: Praisaeng / FreeDigitalPhotos.net

 

הרצועה הצולבת האחורית במפרק הברך (PCL) הינה רצועה עבה וחשובה הממוקמת מאחורי הרצועה הצולבת הקדמית (ACL).

הרצועה הצולבת האחורית מונעת תזוזה אחורית של עצם השוק (הטיביה) לעומת עצם הירך (הפמור), בניגוד לפעילות של הרצועה הצולבת הקדמית המונעת תזוזה קדמית בברך.

שתי הרצועות הצולבות יחדיו הן ה – ACL וה – PCL והן אחראיות למנח תקין של העצמות המרכיבות את מפרק הברך אחת לעומת השניה.

ניתן למצוא מידע נוסף במדור מבנה הברך

קרע ברצועה צולבת אחורית – PCL

הרצועה הצולבת האחורית יכולה להקרע בעיקר עקב חבלה בקדמת הברך או השוק העליונה, בזמן שהברך נמצאת בכיפוף, כמו לדוגמא בתאונת מכונית כשהברך נחבלת מלוח מכוונים, או למשל בתאונות אופנוע או מנפילה ישירה אחרת על הברך.

מכיוון שהרצועה הצולבת האחורית הינה רצועה עבה, פגיעות הגורמות לקריעת הרצועה הצולבת האחורית שכיחות הרבה פחות מפגיעות ברצועה הצולבת הקדמית. ברוב המקרים, הרצועה הצולבת האחורית משקמת את עצמה במידה מסוימת, ולכן מרבית החולים חוזרים לחיים פעילים לאחר קבלת טיפול שמרני, ומבלי להזדקק לניתוח שחזור של ה-PCL.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לעיתים נותרת אי- יציבות משמעותית בברך, בעיקר במקרים בהם נפגעות יחד עם הרצועה הצולבת האחורית גם רצועות נוספות של הברך, כך שהנפגע נותר עם אי- יציבות משמעותית בברך.

במקרים כאלה שנותרת אי יציבות משמעותית, ממליצים הרופאים לבצע שחזור של הרצועה הצולבת האחורית (PCL) בשיטה ארטרוסקופית, עם חתכים זעירים בלבד בעור, וללא פתיחה של מפרק הברך.

היפטרו מכאבי הברכיים שלכם ללא ניתוחים באמצעות שיטת אפוסתרפיה! לקבלת יעוץ ומבדק הליכה חינם ללא התחייבות מלאו את פרטיכם כאן!

ניתוח שחזור רצועה צולבת אחורית – שחזור PCL

במקום הרצועה שנקרעה יש צורך לחבר שתל, בדרך כלל שתל המתקבל מבנק איברים שנקרא Allograft.

השתל המתקבל עובר הכנה להשתלתו, וברצף לאחר מכן מתבצעת ארטרוסקופיה של הברך, המלווה בתיקון של נזקים של מיניסקוס או של סחוס.

בעזרת מכשור מיוחד קודחים תעלות בעצמות הברך, דרכן מעבירים את השתל, באופן שמיקום השתל החדש ידמה מיקום אנטומי של הרצועה המקורית שהייתה קודם לפגיעה.

לאחר העברת השתל בתעלות שנקדחו, הוא מקובע משני צדדיו על ידי פינים או ברגים. בדרך כלל לא יהיה צורך להוציא קיבוע זה לעולם.

טיפול אחרי ניתוח שחזור רצועה צולבת אחורית – PCL

לאחר הניתוח יישאר המנותח ללילה אחד באשפוז של בית החולים, כששקית קירור מצננת את הברך המנותחת, לאור שיכלול הטכניקה הניתוחית והמכשור הרפואי המשוכלל הקיים כיום.

כבר למחרת יום הניתוח יתחיל החולה בטיפולי פיזיותרפיה בהדרכת פיזיותרפיסט מוסמך, כדי להגיע לתוצאות המקסימליות לברך לפי פרוטוקול שיקום מסודר, במטרה לאפשר שיקום של יציבות הברך, ומבלי לפגוע בשתל המשוחזר. באותו יום יתחיל כבר החולה גם בהליכה, בדריכה מלאה על הרגל.

מעבר לביצוע הפעולות השיקומיות, בדרך כלל הברך מקובעת בסד במהלך ששת השבועות הראשונים שלאחר הניתוח, על מנת לעזור לסייע לחולה לשמור על יישור מלא של הברך כבר בתחילת השיקום.

הצלקות הקטנות הנותרות מהניתוח יסגרו על ידי סיכות כירורגיות למשך שבועיים.

כאמצעי מניעה מהופעת זיהום, יינתן לחולה טיפול אנטיביוטי לפני תחילת הניתוח באופן חד פעמי. כדי לשמור על הפצעים הזעירים נקיים, ניתן להסיר תחבושות באופן עצמוני כבר יומיים לאחר הניתוח ולהתקלח עם מים וסבון. רחצה באמבטיה מותרת רק שבועיים לאחר הניתוח.

שיטת אפוסתרפיה לשיקום לפני ואחרי ניתוח בברך

מבט מהצד על מערכת ההליכה של אפוסתרפיה
מבט מהצד על מערכת ההליכה של אפוסתרפיה

 

אפוסתרפיה היא שיטת טיפול ייחודית שהוכחה מחקרית כיעילה בהפחתת כאבי ברכיים הנגרמים מפציעות שונות ובהחזרת טווחי התנועה של המטופל.

התפקידים העיקריים של מערכת ההליכה של אפוסתרפיה הם להפחית עומסים מהאזור הפגוע ולאמן את המערכת העצבית-שרירית כך שהיא תעבוד בתיאום והתזמון מדויק בפעילויות כגון: הליכה, עליה וירידה במדרגות וכו'.
אם אתם חשים כאבי ברכיים, שיטת אפוסתרפיה יכולה לשפר בצורה משמעותית את הכאבים.

הטיפול מתבצע בזמן הנוח לכם ובמקום הנוח לכם: בבית, בעבודה, במשרד, בטיול עם הכלב, בסידורים ובכל מקום.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

איך אדע האם טיפול בשיטת אפוסתרפיה מתאים לבעיה הספציפית שלי?

בקלות. אתם יכולים לקבל בדיקת ייעוץ והתאמה חינם במרכז אפוסתרפיה. האבחון מתבצע במעבדת הליכה ממוחשבת והוא כולל:

  • מבדק הליכה ממוחשב
  • מילוי שאלונים לגבי מצבכם הרפואי
  • בדיקה קלינית מקיפה על ידי פיזיותרפיסט מומחה
  • התאמה אישית של מערכת אפוסתרפיה במידת הצורך

מעוניינים בבדיקת התאמה חינם?

מלאו את הפרטים שלכם פה ונציג מאפוסתרפיה ייצור אתכם קשר בימים הקרובים.

בואו להבדק על ידי מומחי אפוסתרפיה בחינם עוד היום! הבדיקה אינה כרוכה בעלות כספית ואינה מצריכה כל התחייבות מצידך כך שאין לכם מה להפסיד.

במחקרים רפואיים נמצא כי הטיפול יכול להפחית כאבי ברכיים ולשפר תפקוד אצל אנשים הסובלים מכאבי ברכיים ובעיות ברכיים שונות.

המחקרים הראו שכבר לאחר 8 שבועות של טיפול חלה הפחתה של כ-70% בעוצמת הכאב וכי השיפור נמשך גם לאחר שנה. תוצאות המחקר הראו גם שיפור משמעותי בכאבי ברכיים אפילו בהליכה, בעלייה וירידה במדרגות וקימה מכיסא.

נכון להיום טופלו בהצלחה מעל 40,000 מטופלים באמצעות שיטת אפוסתרפיה לכאבי ברכיים, ביניהם מבוגרים, צעירים, חובבי ספורט וספורטאים מקצועיים שקיבלו את החיים שלהם בחזרה.

היפטרו מכאבי הברכיים שלכם אחת ולתמיד באמצעות טיפול אפוסתרפיה

לקבלת ייעוץ ומבדק הליכה חינם ללא התחייבות מלאו את פרטיכם כאן!

טיפול אפוסתרפיה מסובסד על ידי כל קופות החולים!
טיפול אפוסתרפיה מסובסד על ידי כל קופות החולים!